Młodzież
Dlaczego młodzi ludzie piją alkohol?

Dlaczego młodzi ludzie piją alkohol?

Picie alkoholu przez młodych ludzi nie jest czymś nowym. Będziemy starali się zagłębić w korzenie tego problemu, aby znaleźć możliwe przyczyny, które prowadzą nastolatków, a nawet młodsze dzieci do spożywania tej substancji tak szkodliwe dla ich rozwoju fizycznego i psychicznego.

Dlaczego młodzi ludzie piją alkohol: problemy społeczne

Jednym z pytań, które najbardziej nurtuje organy służby zdrowia jest pytanie, dlaczego młodzi ludzie piją alkohol i podejmowane są ogromne wysiłki, aby spróbować zrozumieć ten problem i znaleźć rozwiązania.

To właśnie w okresie dojrzewania, między 11 a 17 rokiem życia, kiedy dziecko przechodzi przez okres dorastania, który doprowadzi do stania się dorosłym najczęściej pojawia się ten problem. Wiadomo jednak, że nie wszyscy nastolatkowie zachowują się w ten sam sposób i podczas gdy jedni decydują się na większe ryzyko, eksperymentują i mniej myślą o konsekwencjach, inni wybierają większą ostrożność i nie łamią zasad, unikając w ten sposób spożywania alkoholu.

Dlaczego więc młodzi ludzie piją alkohol? Otóż jedną z możliwych przyczyn, często powtarzaną jest po prostu to, że czują się zintegrowani z grupą rówieśniczą. Dlatego jeśli w grupie postanowili spróbować piwa lub drinków jako sposobu na dobrą zabawę, istnieje duże prawdopodobieństwo, że nastolatek również to zrobi, ponieważ szuka aprobaty, czuje się częścią grupy, a także czuje wsparcie ze strony reszty, ponieważ jest to wspólne działanie.

Oczywiście w grę wchodzi wiele innych czynników, niektóre tak pierwotne jak osobowość danej osoby, które czynią ją bardziej lub mniej skłonną do impulsywności, podejmowania ryzyka, itp. Również kombinacja różnych czynników ochronnych i czynników ryzyka, które otaczają dziecko, i tu w grę wchodzi jego własna rodzina. Ale ten punkt zasługuje na osobny rozdział.

Spożywanie alkoholu w rodzinie

Nie chodzi tylko o zachowania zaobserwowane w kręgu przyjaciół. Aby móc odpowiedzieć na pytanie – dlaczego młodzi ludzie piją alkohol, szczególnie istotne jest również to, jaką wizję alkoholu ma nastolatek w odniesieniu do zachowań, które zaobserwował w swojej rodzinie w dzieciństwie. Jeśli jako dziecko przyzwyczaili się do tego, że ich rodzice, wujkowie, ciocie, stryjkowie, dziadkowie itd. pili alkohol przy posiłkach, na imprezach rodzinnych, a nawet widzieli ich w stanie upojenia alkoholowego, będzie im się to wydawało normalne i łatwiej będzie im podjąć decyzję o spróbowaniu.

Logicznie rzecz biorąc, nie jest to tylko kwestia samej obserwacji, ważne jest również, aby uczyć dziecko o tym w domu, ponieważ rodzice mogli spożywać alkohol sporadycznie w ich obecności, podczas imprez rodzinnych lub z przyjaciółmi, ale jednocześnie sprawić, aby dziecko zobaczyło, że jest to produkt, który powinni pić tylko dorośli, zawsze z umiarem i wyjaśnić możliwe konsekwencje jego spożycia.

Nie zawsze może to być tak skuteczne jak byśmy chcieli, ponieważ bez względu na to, jak bardzo rodzice starają się odwieść dzieci od picia alkoholu, wpływ obserwacji zachowań dorosłych jest o wiele silniejszy. Jeśli więc mówi się im, że nie powinny próbować tych substancji, ale często widuje się ich (rodziców) z napojem alkoholowym w ręku, wiadomość, którą dorośli starają się przekazać werbalnie, z trudem do nich dotrze.