Toksyczność może występować w każdym rodzaju relacji, także tym nastawionym głównie na bezpieczeństwo i komfort jednej ze stron.
Rodzice bardzo często szkodzą dzieciom, nawet jeśli nie jest to uznawane przez najbliższe środowisko. W wychowaniu takie czynniki bardzo źle wpływają na psychikę dziecka. Nie jest jednak trudno zrozumieć, dlaczego rodzice wykazują takie tendencje, nawet jeśli szkodzą one dzieciom.
Toksyczni rodzice myślą, że to, co jest dobre dla nich, będzie też dobre dla dziecka
Wiele toksycznych zachowań rodziców wynika z ich przekonania o tym, że w rzeczywistości działają dla dobra swojego dziecka.
Mogą zmuszać je do chodzenia na zajęcia, które mu się nie podobają, stosować kary cielesne albo wprowadzać do jego życia szkolnego system nagród i kar oraz jednocześnie być przekonanymi o tym, że takie rozwiązania hartują ducha, uczą przydatnych umiejętności albo przyczyniają się do lepszego startu w życiu dziecka. Jednocześnie nie działają uwagi dziecka i jego informacje, że rodzice mu szkodzą, bo są oni przekonani, że wiedzą lepiej i dziecko jest zwyczajnie leniwe albo słabe.
Rodzice toksyczni boją się zostać porzuconymi
Wiele poważnie toksycznych zachowań rodziców wynika z ich strachu przed samotnością. Jeśli rodzic przeznaczył całe swoje życie na wychowanie dziecka i jest z nim mocno związany, może bać się wypuścić coś, co składa się w dużej mierze na jego identyfikację.
Rodzic może więc chętnie obniżać samoocenę dziecka, wmawiać mu, że jest do niczego albo że nikt go nie pokocha, albo rozbudzać u niego poczucie wdzięczności do siebie, żeby nie miało siły się od niego oderwać. W takim wypadku rozmowa czy dorastanie nie uwolnią dziecka od toksycznych zachowań, a czasem wręcz przeciwnie, zaczną się wtedy nasilać.
Dziecko jest dla nich środkiem do celu
Niektórzy rodzice patrzą na dziecko jak na swoją własność. Wtedy patrzą na nie jak na środek do celu, który spokojnie mogą wykorzystać.
Dziecko ma iść na studia medyczne, żeby rodzic miał w rodzinie lekarza albo mieć dobre oceny, żeby rodzic mógł się pochwalić przed znajomymi porządnie wychowaną pociechą. Wtedy zachowania toksyczne mają zachęcić dziecko do wypełniania oczekiwań oraz uświadomić mu, że jest to jego obowiązek. Tacy rodzice najczęściej wpajają dziecku, że jest coś winne albo że ma ogromne szczęście, że rodzice go chcieli. To również trzymanie dziecka przy sobie, ale z innych powodów.
Więcej artykułów o ludzkiej psychice znajdziesz w serwisie https://www.interesujace.pl/.