Młodzież
Jak motywować młodego sportowca?

Jak motywować młodego sportowca?

Jednym z głównych problemów w dziedzinie sportu jest motywacja młodych sportowców, aby umożliwić im wykorzystanie ich potencjału.

Jest wielu profesjonalistów (trenerzy, asystenci, menedżerowie, lekarze, psychologowie edukacyjni, psychologowie, itd.), którzy z różnych perspektyw próbują znaleźć podstawowe wytyczne, aby zapewnić wystarczającą motywację do osiągnięcia maksymalnego możliwego poziomu w sporcie. Problem w tym, że nie ma wśród nich konsensusu. Zawsze jednak można myśleć odwrotnie, tzn. brać pod uwagę to, czego nie należy robić, jeśli chcemy utrzymać motywację sportowca.

Tolerowanie lepszych i gorszych dni

W świecie sportu, podobnie jak w innych dziedzinach życia sportowcy mogą mieć lepsze i gorsze dni. Ważne jest, aby czuli się wspierani przez swoich trenerów oraz aby trenerzy szanowali i rozumieli zmiany. W tym celu zawsze należy zwrócić uwagę na typowe zachowania sportowca i wybrać odpowiednie narzędzia do radzenia sobie z nimi.

Wielu sportowców ma poczucie, że środowisko ceni ich jako osoby w zależności od wyników sportowych. W takich przypadkach uważają, że jeśli uzyskali dobry wynik, to są „lepsi”, a jeśli uzyskali zły wynik, to są „gorsi”. Chodzi o to, aby ludzie zobaczyli, że są niezależni od wyników, które uzyskują, ponieważ na te wyniki może wpływać wiele zmiennych, które nie są związane tylko z nimi samymi. Należałoby bowiem unikać komentarzy typu: „Przegrałeś, jesteś bezużyteczny”.

Dlaczego coraz więcej młodych ludzi mieszka z rodzicami?

Sportowiec powinien mieć możliwość decydowania, np. o swoich celach lub warunkach treningu. Poczucie, że własne zdanie jest brane pod uwagę, daje pozytywne odczucia, które mogą zwiększyć motywację i odpowiedzialność.

Ustalanie nierealistycznych celów dotyczących wyników

Ważne jest, aby cele były realistyczne. W rzeczywistości jest to jedna z podstaw do osiągnięcia celu. Aby utrzymać lub zwiększyć motywację, ważne jest aby cele były postrzegane jako osiągalne i aby sam zawodnik wierzył, że może je osiągnąć. Jeśli cel jest zbyt ambitny i sportowiec czuje, że mu się nie uda, trudno jest nie dopuścić do spadku motywacji.

Zachęcanie do przekazywania negatywnych informacji zwrotnych

Należy pamiętać, że sportowiec bardzo ceni sobie pozytywne i zachęcające komentarze. Z tego powodu skupianie się na negatywnych aspektach może spowodować jedynie obniżenie nastroju. Logiczne jest myśleć, że trzeba poprawić to, co zostało zrobione źle, ale ważne jest, aby uznać osiągnięcia i przypominać o nich w każdej sytuacji.

1 thought on “Jak motywować młodego sportowca?

Dodaj komentarz