Wandalizm jest przestępstwem, które ma miejsce, gdy osoba niszczy lub uszkadza własność innej osoby bez pozwolenia. Skutki wandalizmu mogą obejmować wybite szyby, graffiti, uszkodzenia pojazdów, a nawet uszkodzenie lub zniszczenie strony internetowej danej osoby. Skutki wandalizmu są widoczne na billboardach, znakach ulicznych i konstrukcjach budynków, placach zabaw z huśtawkami, a także w pobliżu przystanków autobusowych, tuneli, cmentarzy i wielu innych miejsc publicznych.
Wandalizm jest typowym zachowaniem młodzieży, występującym głównie w wieku od 14 do 17 lat; i zamiast jako przestępstwo,wandalizm jest często uważany za zachowanie antyspołeczne. Obok bójek jest to najczęstsze przestępstwo wśród młodzieży. Obejmuje to przemoc wobec własności publicznej i prywatnej i ma na celu wyrządzenie szkód materialnych. Jest to forma niezadowolenia wobec własności i społeczności, która ją reprezentuje. Wandalizm zwykle występuje w grupach.
Eksperci wskazują na rodzinę, szkołę, grupę przyjaciół, używanie narkotyków i społeczność jako czynniki, które mogą wywierać niezbędną kontrolę społeczną w celu zapobiegania wandalizmowi, rozumiejąc tę kontrolę społeczną jako formułę chroniącą ludzi przed zachowaniami uważanymi za społecznie dewiacyjne. Ale co to dokładnie znaczy?
Za przykład może posłużyć rodzina. Rodzina odgrywa ważną rolę w procesie socjalizacji młodych ludzi, wpływając w dużym stopniu na ich przyszłe zachowania. Słaby nadzór, zmiany w strukturze rodziny, przemoc fizyczna i kary, surowa lub zmienna dyscyplina, złe wzorce do naśladowania, brak komunikacji lub brak uczuć zwiększają ryzyko zachowań antyspołecznych ze strony młodych ludzi. W niektórych przypadkach niepowodzenia w szkole, lub przedwczesne porzucenie nauki wpływają na popełnianie przestępstw.
Nie powinniśmy bić na alarm, ponieważ na etapie dorastania często będziemy mieli do czynienia z zachowaniami trudnymi, a nawet wandalizmem, co jest typowe dla tej grupy wiekowej. Kluczem jest określenie, w którym momencie mogą być one poważniejsze. Dlatego też najlepszym sposobem na radzenie sobie z wandalizmem jest profilaktyka od najmłodszych lat. Zrozumienie, jak ważne jest działanie zanim pojawi się problem.
Stosowanie środków zapobiegawczych jest prostsze i tańsze niż ponoszenie późniejszych kosztów. W tym przypadku rodzina i szkoła muszą iść ze sobą w parze, ponieważ są to najważniejsze podmioty o największych możliwościach oddziaływania na dzieci.