Hazard jest popularną rozrywką nie tylko dorosłych – chętnie korzystają z niej również młodzież, a nawet dzieci. Właśnie te dwie grupy młodych uzależniają się o wiele szybciej i bardziej od hazardu niż osoby dorosłe.
Czym jest uzależnienie od hazardu w kwestii młodych osób?
Zgodnie z definicją uzależnienie od hazardu jest tzw. uzależnieniem należącym do grupy behawioralnych, czyli inaczej zwanych czynnościowymi. Jest to taka grupa uzależnień, w których powtarzana jest dana czynność lub zespół czynności, które samoistnie powodują wprowadzenie chorego w stan taki jak euforia, przyjemność, radość. Niestety wszystkie specyficzne czynności są niekontrolowane i niosą znaczną szkodę dla osób uzależnionych.
Wśród początkowych objawów uzależnienia wymienia się długie godziny spędzone przed komputerem, bez chęci podzielenia się z dorosłym co jest tak wciągające. Oczywiście może być to mylący objaw, ponieważ obecna młodzież spędza cały wolny czas przed komputerem/telefonem. Kolejnym już o wiele poważniejszym sygnałem, że coś się dzieje jest zwiększone zapotrzebowanie na gotówkę oraz znikanie wartościowych przedmiotów (biżuteria, zegarki) z domu. Niezależnie od tego, jakie są to zmiany w zachowaniu młodej osoby powinny one zaniepokoić opiekuna, ponieważ uzależnienie od hazardu jest wśród nich jednym z najbardziej niebezpiecznych i niezauważone w porę będzie oddziaływało na całej przyszłości. Dodatkowo warto pamiętać, że podobnie jak u dorosłych pomyślne wyjście z uzależnienia nie jest równoznaczne z możliwością bezpiecznego powrotu do gier hazardowych.
Co zalicza się do gier hazardowych?
Należy pamiętać i przestrzec osobę małoletnią, że gry hazardowe to nie są tylko te występujące w kasynach. Do gier hazardowych zaliczają się
- gry liczbowe (wszelkiego rodzaju gry Lotto),
- zdrapki,
- zakłady sportowe/obstawianie wyników za pieniądze,
- wyścigi konne i psów,
- bingo,
- telegry,
- giełda (ale tylko w niektórych przypadkach),
- loterie fantowe.
Niektóre pozycje z wymienionych mogą zadziwiać, jednak najgroźniejsze są właśnie takie niepozorne zdrapki, czy bingo – do nich osoba poniżej 18 lat ma najłatwiejszy dostęp i w wielu przypadkach go wykorzysta.
Dlaczego młodzi ludzie uzależniają się częściej?
W dużej mierze wynika to z nieświadomości zarówno młodych osób jak i opiekunów – nie chodzi tutaj o ukrywanie się z hazardem, lecz o uprawianie go będąc nieświadomym. Z racji kwalifikacji gier hazardowych możliwe jest, że to dorośli pokazują nawet dzieciom gry typu bingo, oczko, różnego rodzaju zdrapki. Jednak największe zagrożenie kryje się w pozornie zwykłych grach, gdzie, aby wygrać np. w minigrze – stosowane są w nich mechanizmy psychologiczne. Jeszcze większym problemem są zakłady bukmacherskie, w których bardzo często lubią brać udział nastoletni chłopcy – pomimo odpowiednich zabezpieczeń w salonach oraz na stronach internetowych młodzież zawsze znajdzie sposób, aby obejść je wszystkie. Niemniej na uzależnienie są narażone dzieci nałogowych hazardzistów, jednak w tym przypadku działa mechanizm współuzależnienia i chęć spróbowania tego co rodzic robi. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na to, że coraz młodsze dzieci mają już dostęp do telefonu z internetem, a rodzice, którzy nawet kontrolują sytuację, nie są w stanie wyłapać wszystkich ewentualnych gier hazardowych.
Jak wygląda leczenie uzależnienia od hazardu?
Już na samym początku warto podkreślić, że im szybciej osoba uzależniona trafi w ręce specjalisty, tym lepsze rokowania na wyleczenie – być może brzmi to dramatycznie, jednak szanse na pełne wyleczenie w przypadku zaawansowanego uzależnienia są naprawdę niewielkie. Samo leczenie musi bezwzględnie przebiegać pod okiem psychologa lub psychiatry (często w tym wypadku młodzież jest umieszczana w zamkniętym ośrodku), ponieważ samodzielna próba zażegnania uzależnienia będzie w praktycznie każdym przypadku nieskuteczna.
Jak przebiega terapia osoby uzależnionej od hazardu?
Wiele specjalistów zaznacza, że aby jakakolwiek terapia była skuteczna osoba uzależniona musi sama przed sobą się przyznać, że ma problem. Początek leczenia to zapoznanie osoby chorej z mechanizmem działania uzależnienia, później wraz z psychologiem bądź psychiatrą taka osoba wypracowuje odpowiedni sposób leczenia (nierzadko potrzebna jest również terapia farmakologiczna). Wiele osób chorych przyznaje, że terapia grupowa przyniosła im wiele korzyści, jednak to czy komuś innemu taki sposób terapii będzie odpowiadał to sprawa indywidualna. W leczeniu uzależniania osoby młodej bardzo ważne jest wsparcie ze strony rodziny, ponieważ w większości przypadków taka osoba ma problemy rzędu depresji, zaburzeń osobowości. Jest wiele poradni, które bezpłatnie zdiagnozują problem małoletniego, doradzą jaki rodzaj terapii będzie najlepszy lub w razie konieczności pokierują do odpowiednich placówek zajmujących się cięższymi przypadkami.
W przypadku, gdy chcemy grać w kasynach internetowych i nie wpaść w nałóg, zawsze możemy narzucić sobie pewne ograniczenia. Ponadto, wiele kasyn oferuje rozmaite formy samowykluczenia i limitów, dzięki którym możemy o wiele skuteczniej kontrolować naszą grę i nasze wydatki. Najlepsze kasyna online z takimi opcjami można znaleźć na stronie naszej redakcji – kasyna24.pl, gdzie wyszczególniamy tylko legalne witryny hazardowe, dbające nie tylko o wysoki poziom satysfakcji swoich graczy, ale także o ich stan zdrowia.